امروز

شنبه, ۲۷ مرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۳:۳۹ قبل از ظهر

سایز متن   /

افزایش قدرت حمله تیم با کمک بازیکن راس

ترجمه آزاد از ۵-a-side.com /پیمان عیسی ­زاده

استفاده از یک مهاجم اختصاصی در یک تیم فوتسال می­ تواند روش موثری باشد برای اطمینان از بالا بردن توان حمله تیم. ایفای این نقش به پُست راس / Pivot یکی از بهترین امکان­ ها برای توسعه توان حمله ­ای یک تیم است؛ جرقه ­ای خاموش اما پُرتوان در ایجاد فضاهای جدید. بخشی از جذابیت فوتسال مربوط به نحوه و تنوع استفاده از بازیکن راس است.

 

چرا بازیکن راس را PIVOT می­ نامیم؟

(Pivot در زبان فارسی به اساس ـ محور ـ مدار یا قطب ترجمه می­شود. Pivotal  یعنی محوری و اساسی. این پٌست در فوتسال اسپانیا Pivot در ایتالیا محور و در پرتغال Pivo نامیده می­ شود) در فوتسال پیشروترین بازیکن؛‌ کسی که در نوک پیکان حمله یک تیم قرار می­ گیرد و در عین حال به مثابه یک قطب، عموما با قرارگرفتن در محور زمین، وظیفه عقب نگه­ داشتن عقب­گیر یا سایر مدافعان حریف را بر عهده دارد، محور ۱ یا به اصطلاح بازیکن راس / pivot نامیده می­ شود. با این تعریف بازیکن راس دو وظیفه اساسی دارد:

۱ـ‌ بازیکن راس کانون اصلی حمله به شمار می ­رود. او هدف اصلی حمله نیست بلکه با انجام نوعی حرکت­ های هوشمندانه و ایجاد فضاهای متعدد، با زیرکی، فرصت­های تازه­ای برای حمله سایر بازیکنان تیم خود فراهم می­ کند.

۲ـ اگر مجهز به تکنیک کافی و مهارت لازم در بازی قدرتمندانه و سریع باشد می ­تواند با ایجاد مکث و چرخش با توپ امکان گلزنی برای خود فراهم کند.

یک راس خوب کابوسی برای مدافعان حریف به شمار می­رود. او مدافعان حریف را بیشتر از دندانپزشک «لوییس سوارز» تحت فشار قرار خواهد داد!

 

مهارت­ های اصلی بازیکن راس / Pivot

برای انتخاب یک بازیکن به عنوان بازیکن راس می­ بایست به این نکات توجه کرد:

  • قدرت ـ توان کافی برای نگه داشتن توپ. این اصلا به این معنی نیست که بازیکن راس می­ بایست یک بازیکن فیزیکی یا درشت جثه باشد؛ او وقتی تحت فشار مدافع حریف قرار می ­گیرد باید توان نگه داشتن و حفظ توپ را داشته باشد.
  • پیش بینی ـ‌ توان پیش بینی و مهیا ساختن شرایط دریافت توپ برای هر لحظه از بازی. او باید بتواند هر لحظه با بدنی باز در انتظار دریافت توپ باشد.
  • تکنیک ـ داشتن تکنیک لازم برای دریافت و کنترل توپ در سریع­ ترین زمان ممکن. لازم است بازیکن راس دست­کم توانایی انجام دو حرکت برای از میان برداشتن مدافع حریف را داشته باشد و خود نیز بتواند در سریع ­ترین زمان ممکن به یک مدافع تبدیل شود.
  • سرعت ـ داشتن سرعت بالا برای چرخاندن توپ و انجام ریزه­ کاری ­های فوتسال!
  • شوتزنی ـ دقت بالا در شوتزنی در کوچکترین فرصتی که ایجاد می­ شود.

با کمک این موارد کلی که در رابطه با ویژگی­ های یک راس / Pivot در فوتسال بیان شد، به شرط داشتن دانش تاکتیکی لازم، می­ توانید در تیم ­تان یک بازیکن راس خوب داشته باشید. حالا لازم است ویژگی­ های این پُست را با شرایط واقعی بازی بسنجیم:

 

بازیکن راس چه طور می­ تواند یک بازیکن هدف یا سازنده فضا باشد (و دلایل اهمیت حیاتیِ عمق Depth)

بازیکن راس حتی بدون داشتن توپ نقشی اساسی ایفا می­ کند. با حفظ فضای بالای تیم یک موقعیت یا تهدید دایمی برای حمله تیم خود ایجاد می ­کند و می ­تواند با نفوذ در پشت سر مدافعان کلیدی یا عقبگیر حریف «فضای حیاتی عمق» حریف را به چالش بگیرد.

عمق / Depth واقعا حیاتی ­ست. در فوتسال عموما تیم ­هایی که توان ایجاد فضا در عرض را دارند مورد توجه قرار می ­گیرند اما حقیقت این است که اهمیت عمق را هیچ­گاه نباید نادیده گرفت.

استفاده از توان راس برای ایجاد فضا در عمق روشی بسیار کلیدی و کاربردی­ ست که امکان یا تنوع حرکتی زیادی برای حمله فراهم می ­کند. برای نمونه تصاویر زیر را ببینید:


در تصویر A تیم آبی در حال حمله به بالاست، اما همه بازیکنان این تیم در نیمه زمین خود حبس شده ­اند و هیچ بازیکنی در زمین حریف ندارند. نتیجه این نحوه استقرار، بازی در شرایط بسیار دشوار و در یک فضای بسیار پٌرتراکم است که بدیهی­ ست امکان موفقیت مدافعان در این شرایط بیشتر است.

این مشکل زمانی رخ می ­دهد که بازیکنان تیم حمله کننده احساس می ­کنند می­ بایست بازیکنان خودی را در فواصل کوتاه حمایت کنند تا مالکیت توپ تداوم داشته باشد. در حالی که این تصور همیشه درست نیست.

در تصویر B جایی که بازیکن راس فضای بالایی را برای تیم خود اشغال کرده است، در دفاع حریف یک فضای عمق بسیار ارزشمند باز شده است که در این فضا هم بازیکن راس می ­تواند دریافت کننده توپ برای چرخش و حمل توپ یا ضربه به دروازه حریف باشد هم می­ تواند به سایر بازیکنان خودی یک فضای بزرگ برای حمله یا هر نوع طراحی تاکتیکی هدیه کند.

بازیکن راس چه طور می­ تواند به سایر بازیکنان برای حمله کمک کند؟! به مثال­ های زیر توجه کنید:


با دقت در دو تصویر بالا می­ بینیم فضای ایجاد شده در فاصله بازیکن راس با سایر بازیکنان می­ تواند هدف خوبی برای حرکت و حمله سایر بازیکنان ایجاد کند. در تصویر سمت راست استفاده از پاس یک ـ دو (پاس دیواری) پیشنهاد شده است.

 

همواره چشم ­انتظار دریافت توپ

برای بازیکن راس ممکن است دریافت توپ آسان شود، اما او به تجربه می­ داند همواره تنفس هر مدافع نیم­ بندی ـ از فرط نزدیکی ـ در پشت گردن او احساس خواهد شد. برای حل این مشکل می­ بایست به اهمیت نحوه قرار دادن بدن بین توپ و حریف در لحظه دریافت توپ توجه ویژه داشت. این به آن معناست که بازیکن راس / Pivot توپ را با بدن خود به دست می­ آورد. در تمام تصاویر بعدی خواهید دید که بازیکن راس به صورت نیم­ تیغ (اصطلاحا یک وری یا به پهلو!) نمایش داده شده نه به عقب و به سمت دروازه خودی یا حریف.

توان بازی در نیمه زمین خودی امکانی­ ست که می­ تواند موقعیت بی­ نظیری برای بازی در سایر فضاهای حیاتی زمین مسابقه را ایجاد کند. این توان بسیار مهم است و ما نیز در یادداشتی جداگانه به آن پرداخته­ ایم. اما استفاده از بازیکن راس برای این امکان نیز به نوبه خود اهمیتی حیاتی دارد. این نحوه بازی به بازیکن راس اجازه می­ دهد،‌ نسبت به مدافع  مستقیم حریف (defender man marking)، دید بیشتری برای دریافت پاس داشته باشد. او می­ تواند با نگاه داشتن حریف،‌ قرار دادن بدن نیم تیغ خود بین توپ و حریف و با دریافت توپ با پای دور، با خیالی راحت توپ را در اختیار خود یا در دسترس سایر هم­ تیمی ­های خود قرار دهد.

تماس اول با توپ حیاتی ست. کنترل درست توپ می­ تواند آن را از دسترس مدافع حریف دور نگاه دارد. این کنترل می­ تواند و می­ باید بیشتر با پای تخصصی شما صورت پذیرد. بهبود تکنیک دریافت اول توپ (و ارتقای آن به یک مهارت اصلی) برای بازیکن راس / Pivot در بازی فوتسال حیاتی­ ست.

 

کار مهم بازیکن راس پس از دریافت توپ

با دریافت توپ، کار بازیکن راس آغاز می­ شود. او باید بتواند با بهره بردن از تمام توان بدنی و اتخاذ تدابیر حیله ­گرانه!‌ یا هوشمندانه، مدافع مستقیم خود را فریب دهد. به این ترتیب اگر عقب­گیر یا هر مدافع مستقیم بازیکن راس در تشخیص موقعیت خود دچار اشتباه شود قطعا با دو چالش مواجه خواهد شد: امکان چرخش و ضربه بازیکن راس یا امکان فضاسازی یا پاس دادن این بازیکن به سایر مهاجمانی که از طرفین و محور مرکزی زمین حمله­ ور می­ شوند. همه این تدابیر در زمان بسیار کوتاهی اتفاق می ­افتد.

برخی از بازیکنان راس حتما به اعتراض به شما خواهند گفت درست در لحظه ­ای که می­ خواهند توپ را دریافت کنند، بازوی مدافع حریف را بر روی بدنشان احساس می­ کنند و این شرایط امکان دریافت و چرخش را برایشان بسیار مشکل می ­کند. برای رفع این مشکل سعی کنید بازیکن راس تان بتواند از هر دو طرف مدافع حریف را دور بزند. این توان مدافع حریف را مجاب می ­کند بعد از آن نیم ­تیغ نایستد و به این ترتیب موقعیت دریافت بهتری برای بازیکن راس / Pivot شما ایجاد می ­شود.

بازیکن راس بهتر است بیشتر توپ را به سایر هم­ تیمی ­ها منتقل کند. تصویر زیر نمونه ­ای از این واگذاری را نشان می­ دهد. (توجه کنید در این تصویر تیم آبی به سمت پایین حمله می ­کند)

در تصویر بالا در سمت راست، بازیکن صاحب توپ ابتدا به بازیکن راس پاس داد و پس از آن توانست، با طی مسیری که در تصویر نشانه­ گذاری شده، گیرنده توپ باشد. در این مثال، بازیکن راس با دریافت توپ می­ تواند مجری یک خلع سلاح واقعی برای تیم حریف باشد. برای نمونه او می­ تواند گاهی توپ را پشت سر مدافع جوری در مسیر هم ­تیمی ­ها بغلتاند که آن­ها امکان زدن یک ضربه موثر و دقیق را داشته باشند.

 

حمایت از بازیکن راس؛ او یک جنگجو نیست

بهترین بازیکنان راس هم تلاش می ­کنند تا به تنهایی کار را سرانجام برسانند. اما آن­ها به حمایت سایر بازیکنان نیاز دارند و همچنین به پاس­های با کیفیت. کیفیت پاسی که به بازیکن راس داده می ­شود مهم است. بازیکن راس پاسی را دوست دارد که کنترلش آسان باشد (به این معنی که نه بیش از اندازه محکم باشد و نه خیلی کٌند و آرام)

در بازی با بازیکن راس، با حمایت صحیح، می­ توان تیم را عقب نگه داشت. در حقیقت اگر بازیکن راس / Pivot می­ تواند توپ را به راحتی نگه دارد، تیم شما می­ تواند عقب بازی کند و انگاه با حرکت ­ها و حمایت­ های حساب شده ساختار و نظم دفاعی حریف را ویران سازد.

با مرور زمان و توسعه و پیشرفت حرکت­ های ترکیبی شما می­ توانید در هر تیمی شکاف ایجاد کنید و از بازی با بازیکن راس بهره ببرید. در مثال زیر تیم آبی بازهم به سمت پایین حمله می­ کند:

چنان که در این تصویر می­بینید بازیکن راس به فضای جدید در سمت چپ خود حمله می ­کند تا یک پاس از بازیکن X دریافت کند. در اینجا یادآوری می­ شود بازیکن راس / Pivot نباید به محور وسط زمین بچسبد!

به محض اینکه بازیکن X توپ را برای بازیکن راس / Pivot ارسال کرد، بازیکن X با استفاده از اشتباه دفاع عقب­گیر حریف در همراهی با بازیکن راس خودی، در همان فضای محور اصلی که حالا خالی شده است، توپ را از بازیکن راس / Pivot پس می ­گیرد. او در این فضا و موقعیت می­تواند به آسانی به حریف ضربه بزند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Translate(زبان) »
قالب قالب پوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته دانا ارتباطات لاهیج