امروز

شنبه, ۵ اسفند , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۳:۳۱ قبل از ظهر

سایز متن   /

لیگ فوتسال لاهیجان

 

تاريخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۲

 

“نوآوری، نمایش بحران و انتقاد به معنای نفی کردن توأم با بنا نهادن است.” (بابک احمدی)

 

من “وقت” ندارم و این فقط سرنوشت من است. تیم‌ام امروز هم بازی دوستانه را باخته است و من بسیار غمگین‌ام. هرچند کاملاً آگاهانه پذیرفته‌ام که نقش یک مربی را برای یک تیم به تمام معنا محلی بازی کنم؛ باخت را هیچ دوست ندارم. تازه وقتی به تیمی از شهرهای اطراف لاهیجان می‌بازم، شما که غریبه نیستید، هزار ـ هزار فریم از تصاویر ورزش لاهیجان که آرشیو کرده‌ام، پیش چشم‌ام رژه می‌رود و شرمگینی‌ام دوچندان می‌شود. من از خودم خجالت می‌کشم وقتی تیم‌ام به یکی از تیم‌های شهرهای اطراف می‌بازد؛ حتی اگر آن تیم منتخب چند شهر باشد و تیم من منتخب یک محله! باخت وقتی باخت است که اتفاقی و پیش‌آمدی نباشد و ما به دلایلی که خواهم گفت واقعاً باخته‌ایم. باخته‌ایم چون از نظر فنی و مدیریتی، چند سال از شهرهایی که تا همین چند دهه پیش فاقد ورزش به معنای امروزی بوده‌‌اند، عقب مانده‌ایم. شکاف عمیق بین من، ایده‌ال‌ها، آرمان‌ها و ادبیات ورزشی‌ام با روحیه و شخصیت فنی و فرهنگی بازیکنان تیم‌ام، حاکی از یک منظر یا افق عمیقاً متفاوت است که فقط مربوط به شخص من یا بازیکنان تیم‌ام نیست.
ما در لاهیجان امروز حتی ورزشکاران قهرمانی داریم که شب‌ها تا دیروقت اسیر قلیان‌سرا هستند و تا ظهر می‌خوابند یا رقابت در بالاترین سطح ورزش‌شان را به‌خاطر بی‌نظمی و وقت‌ناشناسی از دست می‌دهند و البته همچنان مصر به پیشرفت‌اند؛ من البته فکر می‌کنم وقت تلف می‌کنند، چون ورزشکاری با چنین ویژگی‌هایی فقط دوره بسیار کوتاه قهرمانی خواهد داشت و مابقی عمر حسرت روزهای جوانی و حامل مشتی عادت‌ها و خصوصیات زشت و مضر به حال خودش و جامعه. به نظرم نسل جدید ورزشکاران ما فاقد الگوی شاخص فنی و فرهنگی‌ هستد، چون تاریخ ورزش لاهیجان، به هزار دلیل از جمله بی‌توجهی و کم‌کاری همه ما، چشم‌انداز محو و رؤیاگون و غیرباوری‌ است که دیگر هیچ ربطی به زندگی و حیات امروز شهر ندارد.
نسل جدید ورزشکاران لاهیجان، عموماً، نه‌تنها با آن متکای تاریخی که با تلاش و سختکوشی و امید به آینده و مبارزه بیگانه‌اند، نیاز به نظم و انضباط را نیاموخته‌اند و شأن و حد و کارکرد(!) خود را نمی‌شناسند. هیچ درکی از تلاش برای تغییر شرایط ندارند و حتی با مبارزه جانانه برای هویت شهر و محله‌شان غریبه‌اند. آن‌قدر در تجربه محدود ورزشی‌شان با کوتوله‌ها و آدم‌هایی با توانایی‌ها و قابلیت‌های بسیار محدود فنی و فرهنگی مواجه بوده‌اند که سقف فنی و فرهنگی‌شان، شرمساری هر علاقه‌مند و پیگیر جدی ورزش لاهیجان است؛ تو گویی تشکل و هیأت ورزشی یافتن، سقف آرمان‌های ورزشی جوانان همشهری‌ است. سقفی کوتاه و بی‌بنیاد که فقط با پانصد هزار تومان ـ یک دست لباس هماهنگ ورزشی دست‌یافتنی ا‌ست. این است که ما از همه شهرها و کوره‌ دهات‌های اطراف‌مان عقب مانده‌ایم. باور کنید! اعتراف به عقب‌ماندگی، آن‌هم از وسط گود، کلیشه نیست، پس نباید با آن کلیشه‌ای برخورد کرد: تیم کشتی آزاد نونهالان لاهیجان اخیراً در مسابقات قهرمانی استان درحالی هجدهم شد که چابکسر به مقام اول دست یافت و لوندویل با بدشانسی چهارم شد!
این چند جمله هم البته حاشیه نیست! چون فرصت زیادی در اختیار ندارم؛ حاشیه را حاشیه‌پردازان خواهند پرداخت و این خیلی خوب است. خوب است، چون وقتی زمان زیادی در اختیار نداری، می‌شود اصل حرف را گفت و رفت.

فوتسال در لاهیجان قابلیت الگو شدن برای سایر رشته‌های ورزشی را دارد. این قابلیت البته کمتر وابسته به استعداد ورزشکاران، مربیان، دست‌اندرکاران یا علاقه‌مندان عام این رشته نوپای ورزشی‌ در لاهیجان است؛ مربوط به ویژگی ذاتی فراگیری‌ است که این رشته جذاب طی دهه اخیر از خود بروز داده. فوتسال به اندازه چند رشته ورزشی حاشیه دارد، اما بسیار ارزان و سهل‌الوصول است و هر کسی با اندک مهارتی می‌تواند آن را تجربه کند و بالطبع می‌تواند ویژگی‌های شخصی/ شخصیتی خود را در حاشیه یا متن آن بجوید.
طیف وسیعی از کودکان و نوجوانان، نه فقط در لاهیجان، که در همه شهرهای کشور طی سال‌های اخیر به این رشته ورزشی گرایش یافته‌اند. درباره دلایل این گرایش عام البته می‌شود در جای خود به بحث نشست، اما به نظرم کسی مخالف جذابیت و فراگیری این رشته نیست. به این ترتیب برنامه‌ریزی برای تمرکز و سرمایه‌گزاری روی فوتسال لاهیجان می‌تواند دلایل منطقی و قابل توجیهی برای شهر داشته باشد.
پیش‌تر در یادداشت‌های مختلف ضرورت عبور از دوران غریزی و رشد خود به خودی ورزش را طرح کرده‌ام. این‌که چرا مثلاً در دو ـ سه دهه اخیر، فوتبال لاهیجان حتی از شهرهای کوچک اطراف عقب مانده است و این درجا زدن و عقب‌ماندگی اصولاً چه ربطی به مسأله شهر، تاریخ و توسعه جغرافیایی/ اجتماعی لاهیجان دارد؟ این‌جا البته فرضِ ضرورت عبور از دوران غریزی و رشد خود به خودی ورزش را مسلم دانسته‌ام و به اتکای این تحلیل است که طراحی و برنامه‌ریزی متفاوت از گذشته را برای فوتسال لاهیجان ضروری می‌دانم.
تنظیم طرح توسعه فوتسال لاهیجان و منطبق کردن آن با طرح‌های توسعه فوتسال در AFC و FIFA البته کاری سخت و زمان‌بر است که به هر حال باید آغاز شود. پیش از هر کار البته می‌شود با توجه به مجموعه امکاناتی که شهر در اختیار دارد، لیگ فوتسال لاهیجان ـ طرح پایلوت سایر رشته‌های ورزشی در این شهر ـ را راه انداخت؛ لیگی که دست‌کم با هشت تیم برگزار شود. هشت تیمی که از همین امسال هم می‌شود روی‌شان حساب کرد، عبارت است از:
  • الف) تابلوسازی فرید(؟) (نماینده لاهیجان در لیگ برتر فوتسال استان)
  • ب) کیامیدان (نماینده لاهیجان در لیگ دست اول فوتسال استان)
  • ج) چای لاهیجان (نماینده لاهیجان در لیگ دست اول فوتسال استان)
  • د) نماینده باشگاه شهرداری لاهیجان
  • هـ) تیم اول رودبنه
  • و) تیم دوم رودبنه
  • ز) یک تیم از ناصرکیاده
  • ح) یک تیم از آهندان
مسابقات لیگ دسته اول لاهیجان به‌صورت رفت و برگشت انجام می‌شود. بنابراین مسابقات ۱۴ هفته به طول می‌انجامد و اگر هر تیم در هفته یک بازی هم انجام دهد، مسابقات با دو هفته استراحت بین نیم‌فصل حدود چهار ماه به طول می‌انجامد. بنابراین اگر بازی‌ها در اول آبان ماه هر سال آغاز شود، می‌شود آخر بهمن ماه مسابقات را به پایان رساند و در یک ماه باقی‌مانده تا پایان سال نیز جام حذفی لاهیجان را برگزار نمود. این طرح هم “سنگ کوچکی‌ است نشانه زدن”. با کمتر از ده میلیون تومان هزینه سالیانه می‌شود این لیگ را با کیفیتی منطقی برگزار کرد. با این یقین که از سال دوم، مسابقات با استقبال تیم‌های بیشتر می‌تواند در دو دسته برگزار شود و با بالا بردن استانداردها از طریق تدوین آیین‌نامه برگزاری مسابقات رفته‌رفته به لیگ برتر فوتسال لاهیجان هم فکر کرد. استانداردهایی چون ثبت باشگاه، معرفی اسپانسر، معرفی مربیان دوره دیده، داشتن دست‌کم یک تیم پایه و … . خلاصه! سرپایی نمی‌شود، باید نشست و فکر کرد!

منبع: لاهیگ 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Translate(زبان) »
قالب قالب پوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته دانا ارتباطات لاهیج